Πρωταθλήτρια Κύπρου στην Καλαθόσφαιρα η ΑΕΚ / Η ΛΑΡΝΑΚΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ

basket-aek-2

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η Πρωταθλήτρια Κύπρου για την περίοδο 2015-16, αφού επικράτησε στον τρίτο τελικό με 81-74 του Αποέλ, πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες στην σειρά των τελικών, κατακτώντας έτσι το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα, και τρίτο στην ιστορία της. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με το σκορ να παραμένει σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα το Αποέλ ήταν μπροστά στο σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να παίζει πιο συγκεντρωμένα στο τελευταίο τρίλεπτο και να παίρνει στο τέλος την νίκη που της χάρισε τον τίτλο.

Κατά την ανάπαυλα της αναμέτρησης, ο πρόεδρος της ΚΟΚ κ. Λούης Δημητρίου και ο πρόεδρος της Πετρολίνα ΑΕΚ κ. Ανδρέας Λευκαρίτης, παρέδωσαν στην πρόεδρο του Ροταριανού Ομίλου Λάρνακας-Κιτίου, κα. Άντρη Χαραλάμπους το ποσό των πέντε χιλιάδων ευρώ, που μαζεύτηκε από εισφορές του φίλαθλου κοινού που παρακολούθησε τον τρίτο τελικό, για την δημιουργία πάρκου για παιδιά με κινητικά προβλήματα. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Τάιρεκ Ντιουρέν και Πρίμοζ Μπρέζετς που σημείωσαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και με δίποντο του Μπρέζετς και τρίποντο του Μπόουμαν προηγήθηκε με
5-0 μετά από ένα λεπτό στον αγώνα, ενώ οι Μπιγκς και Σιζόπουλος στο επόμενο λεπτό ισοφάρισαν σε 5-5. Η ομάδα της Λάρνακας διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ στην συνέχεια (8-5 στο 7′, 10-7 στο 6′, 14-11 στο 5′) με τους “γαλαζοκίτρινους” να είναι πάντα λίγο πιο πίσω στο σκορ. Η ομάδα της Λευκωσίας ισοφάρισε σε 21-21 δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ενώ οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις ακόμα πόντους μέχρι το φινάλε της περιόδου (25-25).
basket-aek-1

Δύο φορές το Αποέλ προηγήθηκε στο σκορ στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (27-25 στο 10:41 και 29-27 στο 22:25) με την Πετρολίνα ΑΕΚ να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές. Η διαφορά στο σκορ παρέμεινε σε πολύ μικρά επίπεδα και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 35-35 στο 16′. Ένα λεπτό αργότερα το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (δύο ο Μπρέζετς, τρεις ο Παντελή) φέρνοντας το σκορ στο 40-35. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Λάρνακας να προηγείται στο σκορ με 46-40.

13087763_1333046750042665_4663250280805358651_nΜε ένα σερί εννέα πόντων ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Αποέλ, που πήρε προβάδισμα στο σκορ με 49-46 μέχρι το 22:15 του αγώνα. Η ΑΕΚ στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, το οποίο έφτασε στο 51-51 στο 23:30, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι “γαλαζοκίτρινοι” είχαν πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 57-53. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Μακφάντεν και ελεύθερη βολή του Μπρέζετς (57-57). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου που βρήκε τον Αποέλ να προηγείται με 62-61.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου το σκορ έφθασε στο 64-64, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ για το θετικό αποτέλεσμα. Έπειτα ο Εζιουκβού πήρε πάνω του τον Αποέλ και με πέντε δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 69-64. Στα μισά του δεκαλέπτου ο Αποέλ ήταν μπροστά στο σκορ με 71-65. Τρία λεπτά και τριάντα πριν το φινάλε της περιόδου, η Πετρολίνα ΑΕΚ μείωσε σε 73-70, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Λαρνακείς πέτυχαν άλλους πέντε πόντους (από δύο οι Μακφάντεν-Μπρέζετς, ένα ο Παντελή) με το σκορ να πάει στο 75-73 υπέρ της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας στο τέλος να πάρει την νίκη με 81-74 και να κατακτάει το πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 46-40, 61-62, 81-74